ZADBAJ O STAWY

piątek, 9 marca 2012

Preparaty mlekozastępcze



Na rynku istnieje wiele rodzajów preparatów mlekozastępczych, które różnią się od siebie zawartością składników pokarmowych, ich koncentracją i składem surowcowym.
Jednakże wspólnym zadaniem wszystkich z nich jest wpływanie na prawidłowy rozwój cieląt i wspomaganie profilaktyki przeciwbiegunkowej. To założenie spełniają preparaty firmy PROVIMI, które mają wysoki udział komponentów mlecznych, gwarantują odpowiedni poziom soli mineralnych oraz wysoką koncentrację składników pokarmowych w pójle.


Właściwości dobrych preparatów mlekozastępczych
Niektóre preparaty mlekozastępcze mają wyższy udział białka pochodzenia roślinnego, a inne charakteryzują się wyższą zawartością komponentów mlecznych. Dodatkiem do wielu preparatów są probiotyki, a niektóre posiadają odpowiednio spreparowane siemię lniane. „Dobry preparat mlekozastępczy powinien zawierać wszelkie niezbędne i wartościowe składniki pokarmowe, witaminy oraz mikroelementy, niezbędne do zapewnienia właściwego rozwoju cielęcia. Ponadto, preparat powinien zawierać białko o wysokiej wartości biologicznej, laktozę oraz być łatwostrawny – podkreśla Marcin Goździela Dyrektor Linii Gatunkowej Bydło Provimi Polska. W procesie karmienia, preparat mlekozastępczy jest tańszy w skarmianiu niż mleko krowie, powinien zapewnić prawidłowy rozwój zwierzęcia i pozytywnie oddziaływać na jego zdrowotność, co ma wpływ na późniejszą opłacalność hodowli. Już w początkowej fazie hodowli cieląt warto inwestować w prawidłowe żywienie młodych zwierząt i zadbać o dostęp do wysokiej jakości preparatu mlekozastępczego. 
Firma Provimi posiada m.in. w swojej ofercie preparat mlekozastępczy dla cieląt Mlekotek Len – produkt z dodatkiem siemienia lnianego, który pozytywnie wpływa na proces trawienia i działa profilaktycznie przeciw biegunce u cieląt.


Zasady stosowania preparatów mlekozastępczych
Preparaty mlekozastępcze stosuje się już od 4 dnia życia, zaraz po okresie odpajania siarą, która dostarcza organizmowi zwierzęcia, niezbędnych do rozwoju układu odpornościowego immunoglobulin. „Należy zwrócić uwagę, że nowo narodzone cielę ma dobrze rozwinięty tylko trawieniec, dlatego dalszy rozwój przewodu pokarmowego uzależniony jest od jakości podawanych preparatów, ich ilości i okresu odpajania, połączonego z wprowadzaniem pasz treściwych, a na końcu objętościowych. Istotne jest to, aby preparat mlekozastępczy został dobrze rozpuszczony” zaznacza Marcin Goździela Dyrektor Linii Gatunkowej Bydło Provimi Polska. Przygotowując preparat Mlekotek, należy go rozpuścić w 4 litrach wody o temperaturze 55st C, następnie po całkowitym rozpuszczeniu dodać kolejne 3 litry wody i podać cielęciu pójło o temp. 40st C. Wskazane jest zachowanie proporcji preparatu do wody 1:7, co pozwoli na łatwe rozpuszczenie preparatu w wodzie i dobrą przyswajalność.
Korzyści ze stosowania preparatów mlekozastępczych PROVIMI:
  • łatwe rozpuszczanie
  • jednorodność pójła
  • dobra przyswajalność
  • zaspokojenie potrzeb fizjologicznych cieląt
  • zmniejszenie ryzyka biegunki
  • możliwość sporządzania pójła o wyższej koncentracji składników pokarmowych w jednorazowej dawce

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz