ZADBAJ O STAWY

środa, 24 października 2012

Ochrona zbóż przed chorobami


Obecnie, po zasileniu zbóż azotem i zaniknięciu objawów chorób pozimowych, wyraźnie ujrzeliśmy obraz strat na polach. W przypadku zbóż ozimych są one, niestety, nieco większe niż na początku można było zaobserwować. Charakterystyczne są place przerzedzonych i osłabionych roślin w łanach spowodowane pleśnią śniegową, a w niższych miejscach także zastoiskami wodnymi.
Rzadsze łany na pewno spowodują wzrost wtórnego zachwaszczenia w przypadku, gdy pojawią się w późniejszym okresie opady deszczu, dlatego należy obserwować plantacje zbóż ozimych pod kątem pojawiania się chwastów i ewentualnie zareagować zabiegiem chwastobójczym – do końca krzewienia jest to zabieg bezpieczny.


Rzadsze łany wcale nie muszą oznaczać dużo gorszych plonów. Jeśli inne czynniki wpływające na plonowanie będą odpowiednie, rośliny mogą nadrobić to lepszym wypełnieniem ziarna. Dlatego, oprócz właściwego nawożeniai ochrony przed chwastami, zadbać należy także o stan zdrowotny roślin. PIORiN przesłała już komunikaty o zagrożeniu łamliwością źdźbła zbóż i traw oraz mączniaka prawdziwego zbóż i traw.

Łamliwość źdźbła to choroba rozwijająca się szczególnie w sezonach o chłodnych i wilgotnych wiosnach, a szkodliwość jej wzrasta,gdy na początku lata występuje susza. Chorobę najpierw trudno rozpoznać i dopiero na początku strzelania w źdźbło uwidacznia się ona w postaci zbrunatnień na pochwach liściowych i dolnych międzywęźlach. Ochrona polega na zastosowaniu fungicydu z chwilą wystąpienia pierwszych widocznych objawów choroby, w okresie od początku fazy strzelania w źdźbło do drugiego kolanka (dobór preparatóww tabeli poniżej). Progiem ekonomicznej szkodliwości jest około 20% źdźbeł z początkowymi objawami choroby.Przypominamy jednocześnie, że najlepszym sposobem ograniczania tej choroby (tak jak chorób podsuszkowych) jest prawidłowy płodozmian i odpowiednia agrotechnika. Im więcej zbóż w zmianowaniu – tym większe zagrożenie łamliwością źdźbła.

Mączniak prawdziwy zbóż i traw występuje w prawie każdym okresie wegetacji, a więc od fazy krzewienia jesiennego (oziminy) począwszy aż do dojrzewania. Rozwojowi choroby sprzyjają wilgotna pogoda, gęste łany,dostatek azotu przy większej wilgotności.W pszenicy ozimej próg ekonomicznej szkodliwości określa się w zależności od faz rozwojowych zboża:

od początku do końca krzewienia: 50-70% roślin z pierwszymi objawami choroby;
w fazie strzelania w źdźbło: 10% źdźbeł z pierwszymi objawami porażenia;
w fazie kłoszenia: pierwsze objawy chorobyna liściu podflagowym, flagowym lub kłosie.
Jak widać, zagrożenie tą chorobą wzrasta wraz ze wzrostem roślin. Jest to spowodowane tym, ze mączniak osłabiając rośliny ułatwia porażenie roślin także innych grzybom.Jeśli stwierdzimy jednoczesne pojawienie się łamliwości i mączniaka, warto użyć preparatu zarejestrowanego do zwalczania obu patogenów. Wtedy próg ekonomicznej szkodliwości wystarczy określić tylko dla jednej z chorób.

Fungicydy do zwalczania łamliwości i mączniaka w pszenicy ozimej zarejestrowane w Polsce

NAZWA PREPARATUZwalczane choroby
łamliwość źdźbłamączniak prawdziwy
Acanto 250 SC+-
Agro Cypronil 75 WG++
Allegro 250 SC+-
Artea 330 EC++
Atak 450 EC+-
Blotch 500 SC-+
Bravo 500 SC-+
Bumper Super 490 EC+-
Capalo 337,5 SE+-
Ceando 183 SC++
Charisma 207 EC+-
Escudo Forte 375 CS++
Fandango 200 EC-+
Funaben 500 SC+-
Funaben Extra 375 SE+-
Flexity 300 SC-+
Grodyl 75 WG-+
Helben 500 SC++
Helicur 250 EW-+
Input 460 EC+-
Juwel TT 483 SE+-
Karben 500 SC+-
Mac-Prochloraz Plus 490 EC+-
Mirage 450 EC+-
Mondatak 450 EC++
Mystic 250 EC-+
Olympus 480 SC-+
Opera Max 147,5 SE+-
Orius 250 EW++
Orius Extra 250 EW-+
Pilar-Chlorotalonil 500 SC-+
Prokarb 380 EC+-
Riza 250 EW-+
Sarfun 500 SC+-
Sarfun Pro 187,5 SC+-
Siarkol K Bion Sarzyna+-
Siarkol K 1000 SC+-
Siarkol K 80 WP+-
Sparta 250 EW-+
Sportak 450 EC+-
Syrius 250 EW-+
Tarcza Łan 250 EW-+
Tebu 250 EW-+
Topsin M 500 SC+-
Topsin M 75 WP+-
Troja 250 EW-+
Unix 75 WG++
Wirtuoz 520 EC+-
Źródło: KPODR w Minikowie

1 komentarz:

  1. Na pewno warto chronić zboża przede wszystkim przed mączniakiem, który jest moim zdaniem straszną choroba. Wszystkiego na ten temat, możesz dowiedzieć się z tej strony https://www.syngenta.pl/broszura-ochrona-zboz i na prawdę uważam, że warto jest ją odwiedzić

    OdpowiedzUsuń