ZADBAJ O STAWY

piątek, 6 lipca 2012

Massey Ferguson

Massey Ferguson – kanadyjski koncern produkujący maszyny rolnicze.
Powstał w 1953 roku jako Massey-Harris-Ferguson Limited, od 1958 jako Massey-Ferguson. W tym samym roku firma przedstawiła swoje nowe logo, którym były trzy czerwone trójkąty stykające się wierzchołkami. Logo to używane jest przez firmę do dnia dzisiejszego. Firma kontynuuje tradycję spółki Massey-Harris Company[1]. Zanim jednak doszło do połączenia firm Harry Ferguson produkował ciągniki rolnicze początkowo we współpracy z firmą David Brown. Innowacją w ciągnikach Fergusona był skonstruowany i opatentowany przez niego trzypunktowy system zawieszania narzędzi rolniczych sterowany siłownikiem hydraulicznym.
Wkład Fergusona w konstrukcje ciągników rolniczych był tak wielki, że większość produkowanych obecnie ciągników rolniczych posiada trzypunktowy układ zawieszenia narzędzi oparty na jego pomyśle. Po zerwaniu współpracy z firmą David Brown Harry Ferguson nawiązał współpracę z Fordem, który w tamtym okresie był największym producentem ciągników rolniczych w USA. W ramach tej współpracy ciągniki firmy Ford od 1939 roku wyposażane były w układ zawieszania narzędzi systemu Fergusona. W czasie współpracy z Fordem w USA, Ferguson nawiązał współprace z brytyjską firmą Standard Motor Company, która od 1946 roku produkowała ciągniki rolnicze na rynek Wielkiej Brytanii, pod marką "Ferguson". W 1947 roku doszło do zerwania współpracy pomiędzy firmą Ford a Harrym Fergusonem, a sprawa stosowania systemu Fergusona w ciągnikach Forda znalazła swój finał w sądzie. Po odejściu od Forda Ferguson zaczął dostarczać na rynek amerykański produkowane w Wielkiej Brytanii ciągniki "Ferguson", wytwarzane przez Standard Motor Company. W tym samym czasie w Detroit Harry Ferguson wybudował swoją własną fabrykę, która od 1948 roku produkowała ciągniki na rynek amerykański. W 1953 roku doszło do połączenia firm Massey-Harris z firmą Harry'ego Fergusona. Kilka lat po fuzji obu przedsiębiorstw nadal produkowano ciągniki pod marką "Ferguson" jak i "Massey-Harris" sytuacja taka trwała do roku 1957. W 1959 roku firma Massey-Ferguson przejęła brytyjską firmę Perkins produkującą silniki wysokoprężne. Obecnie właścicielem firmy jest konsorcjum AGCO.
W 1974 roku polski producent ciągników rolniczychZakłady Mechaniczne Ursus, zakupił licencję na produkcję serii 200 i 500.

2 komentarze:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo fajne traktory i muszę przyznać, że również mam jednego z nich. Najbardziej podoba mi się to, że naprawdę są niezawodne we wszystkich pracach rolnych i jak na ten moment nie zawiodłem się nim ani razu. Często również potrzebne mi są lampy robocze do ciągników bez których na dobrą sprawę ciężko jest pracować gdy zachodzi słońce.

    OdpowiedzUsuń