Rajgras wyniosły Arrenatherum elatius - należy do grupy traw uprawnych pastewnych użytków kośnych. Przedstawiciele tej grupy wytwarzają wydłużone pędy wegetatywne oraz pędy generatywne, których długość może wynosić ponad 90cm. Nasiona używane są głównie do obsiewu użytków zielonych trwałych i przemiennych. Trawy z tej grupy są wrażliwe na intensywne użytkowanie i w większości przypadków źle znoszą spasanie.
Pokrój i morfologia - Trawa jasnozielona, wysoka, luźnokępkowa, trwała. Wytwarza źdźbła proste, mogą być kolankowato załamane u podstawy. Pędy dobrze ulistnione, gładkie, jasnozielone, błyszczące, w późniejszych fazach rozwojowych koloru słomkowatego.
Kwiatostany - wiechy koloru zielonkawego, proste lub podwójne, w czasie kwitnienia rozpierzchłe, gdy przekwitną przyjmują kolor słomkowosrebrzysty.
Kłoski - 2-kwiatowe, duże, kwiat dolny jest płonny z kolankowato wygiętą długą ością. Górny kwiat jest płodny, posiada krótką i cienką ość.
Ziarniaki - kształtu wrzecionowatego, duże, oplewione, jasnożółte. Materiał siewny to całe dwukwiatowe kłoski, bez plew, które opadają w czasie młocki. MTN (masa tysiąca nasion) = 2,8 - 3,6 g.
Liście - jasnozielone, w pączku zwinięte, po górnej stronie słabo bruzdkowane, na nerwach posiadają krótkie owłosienie. Dolna strona blaszki liściowej matowa z błyszczącym kilem.
Języczek - lekko ząbkowany, kołnierzykowaty, może posiadać delikatne owłosienie.
Pochwy - gładkie, otwarte lub krótko owłosione.
Wymagania siedliskowe i znaczenie rolnicze:
Rajgras wyniosły wymaga gleb ciepłych, żyznych, o odczynie zbliżonym do obojętnego, dobrze napowietrzonych. Wrażliwy jest na nadmiar wody w glebie, odporny na suszę. Występuje na grądach połęgowych, na glebach mineralnych (lessy i mady lekkie właściwe i brunatne). Podczas ostrych i bezśnieżnych zim może wymarzać, jest wrażliwy na spóźnione wiosenne przymrozki. Na wiosnę wcześnie rozpoczyna wegetację. W dobrych warunkach plon siana wacha się od 8 do 10 t. W stanie zielonym jest niechętnie zjadany przez bydło z powodu lekko gorzkiego smaku, jednak szybko przyzwyczajają się do tej paszy. Rajgras francuski najchętniej zjadany jest przez konie. Siano dobrze się przechowuje i nie jest gorzkie. Zawiera saponiny, które powodują pienienie skutkiem tych glikozydów są wzdęcia u bydła.
Rajgras po zasiewie odznacza się szybkim tempem wzrostu. Czyni to go idealnym komponentem do mieszanek na użytki krótkotrwałe i przemienne, w kompozycji z motylkowatymi, jak i trawami.
Łąki z dużym udziałem rajgrasu należą do najlepszych pod względem rolniczym użytków kośnych. W korzystnych dla siebie warunkach rajgras wyniosły łatwo zagłusza inne gatunki, charakteryzuje się wysokim współczynnikiem konkurencyjności.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz