ZADBAJ O STAWY

wtorek, 2 sierpnia 2011

Maszyny rolnicze i Traktory. Historia i rodzaje.

Maszyny rolnicze to maszyny używane w organizacji i funkcjonowaniu gospodarstwa rolnego. Aby zrozumieć znaczenie maszyn w gospodarswie w dzisiejszych czasach, warto zwrócić się do historii.



Rewolucja przemysłowa

Z wybuchem rewolucji przemysłowej i rozwojem bardziej skomplikowanych technologii, metody uprawy rolniczej dokonały wielkiego kroku naprzód. Zamiast ręcznego zbioru zboża za pomocą noży zaczęto stosować kołowe traktory. Zamiast młócenia zboża drogą kruszenia go kijami, teraz maszyny omłotowe oddzielają ziarna od słomy i plew.

Maszyny parowe 

Moc maszyn rolniczych pierwotnie dostarczano przez konie lub inne zwierzęta udomowione. Z wynalazkiem siły pary przyszedł przenośny silnik, a następnie silnik trakcyjny - uniwersalne, przenośne źródło energii, które stanowiło podstawę ruchu lokomotywy parowej. Rolnicze silniki parowe przejęły pracę koni, a wyposażone w koła pasowe mogły napędzać maszyny stacjonarne za pomocą długiej taśmy. Na dzisiejsze standardy pierwsze maszyny parowe były słabo napędzane, ale ze względu na ich rozmiar i niskie przełożenia mogły prowadzić dobre ciągnięcie. Ich wolność doprowadziła do tego, że ówcześni rolnicy komentowali prędkość ciągników na dwa sposoby: „wolno i cholernie wolno".




Silniki spalinowe


Silnik spalinowy, pierwszy silnik benzynowy, a później silnik Diesla stały się głównym źródłem energii dla nowej generacji ciągników. Silniki te przyczyniły się również do rozwoju kombajnów i młocarni własnego napędu. Zamiast cięcia łodyg zboża i ich transportu do stacjonarnych maszyn do młócenia nowe maszyny wykonywały te pracy już podczas ruchu przez pole.
maszyny_rolnicze

Rodzaje

Kombajny mogłyby zastąpić traktory w pracy po zbieraniu plonów, jednak większość prac w polu jednak należą do tych drugich maszyn. Są one wykorzystywane do ciągnięcia dodatków - maszyn, które zasiewają ziemię, obrabiają glebę, sprzątają oraz wykonują inne zadania.
Orka przygotowuje glebę do sadzenia, luzując glebę i zabijając chwastów lub roślin konkurencyjnych. Najbardziej znanym urządzeniem jest pług, starożytny wynalazek, udoskonalony w 1838 roku przez kompanię John Deere.
Najbardziej popularnym typem siewnika jest plantator, który rozprowadza nasiona równomiernie po rzędach.
Sadzarka automatyzuje zadanie przesadzania rozsady w pole. Z rozpowszechnieniem nawozów sztucznych, mierzwy, przesadzania, siewników, plony zaczęły być częstsze oraz bardziej obfite.
Oprócz traktorów, również inne pojazdy zostały wykorzystywane w rolnictwie, takie jak samochody ciężarowe, helikoptery, różny sprzęt do przewozu nasion, nawodnienia i innych prac. Podobne rodzaje techniki używa się do rozpylania oraz zarządzania stadami bydła.

24 komentarze:

  1. Aż trudno sobie wyobrazić, jakby teraz było bez tych maszyn...

    OdpowiedzUsuń
  2. www.hydro-care.pl ma bardzo dobre wyciągarki i nie tylko. Gorąco polecam!

    OdpowiedzUsuń
  3. Obecnie maszyny w rolnictwie wypierają ludzką siłę roboczą, ale to dobrze. Gdyby nie było maszyn, automatyzacji, to człowiek sam by tego wszystkiego nie zrobił w tak szybkim czasie. Są zalety nowoczesności, i zastępowania ludzkiej ręki, ale też nie wszędzie.

    OdpowiedzUsuń
  4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  5. Dziś w każdej branży m.in. transportowej przydaje się znajomość języka angielskiego. Poznanie zwrotów branżowych https://lincoln.edu.pl/warszawa/blog/25-angielskich-zwrotow-zwiazanych-z-transportem/ charakterystycznych dla danej branży ma wiele zalet w zdobywaniu nowych kontaktów biznesowych, czy też nawiązywaniu trwalszych relacji z obcojęzycznymi klientami.

    OdpowiedzUsuń
  6. Ciekawy artykuł. Nie wiem, jak wyglądałoby teraz rolnictwo gdyby nie maszyny...
    Zapraszam do mnie;)

    OdpowiedzUsuń
  7. Jestem wielkim fanem maszyn rolniczych. Mój areał to niewiele bo 6ha i nie potrzebuje nie wiadomo czego, ale jak mam czas to lubie jeździć na targi żeby zobaczyć najnowsze maszyny rolnicze.

    OdpowiedzUsuń
  8. Duże maszyny to jest to co lubię najbardziej. Fajny blog prowadzisz.

    OdpowiedzUsuń
  9. Bardzo ciekawy wpis dla każdego kto interesuje się rolnictwem, czyli na przykład dla mnie. Jeśli chodzi o prowadzenie własnego gospodarstwa, moim zdaniem jak najbardziej warto jest inwestować w dobrej jakości maszyny

    OdpowiedzUsuń
  10. Świetny wpis. Dobra jakość maszyn to podstawa!

    OdpowiedzUsuń
  11. Też jestem pod wrażeniem rzetelności tego wpisu i wszystkich informacji, które się tutaj znajdują :) Wprowadzam zmiany w swoim gospodarstwie rolniczym i każda wiedza ma dla mnie znaczenie. Planuję też wykorzystać nawozy od CHEMIROL bo słyszałem, ze są najlepsze z tych oferowanych na polskim rynku.

    OdpowiedzUsuń
  12. Maszyny są bardzo ważne i jak najbardziej warto w nie inwestować. To samo dotyczy nawozów i środków ochrony roślin. Ja od siebie polecam te z https://www.syngenta.pl/srodki-ochrony-roslin/herbicydy według mnie są bezkonkurencyjne.

    OdpowiedzUsuń
  13. Super artykuł. Dużo przydatnych informacji i wskazówek. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  14. Wiele osób o tym nie wiem, ale odpowiednie oświetlenie ciągnika rolniczego jest bardzo ważne zwłaszcza przy pracach na polu, ale też ma duże znaczenie jeśli chodzi o bezpieczeństwo na drodze

    OdpowiedzUsuń
  15. Super artykuł godny uwagi. Warto czasem poczytać coś konkretnego.

    OdpowiedzUsuń
  16. Wilgotna i ciepła jesień sprzyja rozwojowi chorób grzybowych które występują w uprawie rzepaku ozimego. Aby temu zapobiec, polecam zajrzeć na stronę https://www.syngenta.pl/uprawy/zboza/tilt-turbo-575-ec dzięki czemu, dowiecie się więcej.

    OdpowiedzUsuń
  17. Kiedyś to były sprzęty, a teraz to nie ma już takich. Wszystko nowoczesne.

    OdpowiedzUsuń
  18. Teraz te sprzęty rolnicze jak nowoczesne auta terenowe:)

    OdpowiedzUsuń
  19. Maszyny rolnicze w naszych czasach są bardzo fajne i nowoczesne. Warto inwestować i pomagać sobie w lepszym gospodarowaniu.

    OdpowiedzUsuń
  20. Bardzo dobrej jakości sprzęt rolny ma firma stanimpex.p produkują opryskiwacze. Poczytajcie koniecznie o tych ich sprzętach.

    OdpowiedzUsuń
  21. Dobry sprzęt to podstawa. My dziś montowaliśmy części do sieczkarni i jutro od samego rana ruszamy w pole do pracy.

    OdpowiedzUsuń
  22. A ja jestem ciekawa czy też wiecie, gdzie do swoich maszyn warto szukać fachowców, którzy zajmą się kwestiami naprawczymi. Czy wiecie przykładowo, który od pompy rexroth serwis jest dobry? A warto wiedzieć takie rzeczy... Ja z tego co wiem Manflex ;).

    OdpowiedzUsuń
  23. Z maszynami to tak jak z nieruchomościami i ziemią. Jest a zaraz może nie być, lub sprzedajemy, wynajmujemy itp.

    OdpowiedzUsuń